Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog - Neprocjenjiv doživljaj - Zagreb
Lisinski subotom 2011.

PROGLAŠENJE I KONCERT NAGRAĐENIH NA 44. TRIBINI DARKO LUKIĆ

ORGANIZATOR:KD Vatroslava Lisinskog i Hrvatsko druĹĄtvo glazbenih umjetnika DATUM I VRIJEME:Ponedjeljak, 18.4.2011.
u 20:00
PROSTOR:Mala dvorana

Cijena ulaznice: 30,00 kn

Za skupni posjet (više od 15 ulaznica) i pretplatnike ostalih ciklusa u organizaciji KDVL-a 20% popusta.

Za učenike, studente, vlasnike Kulturnog pokaza HGM-a, umirovljenike i osobe s invaliditetom 50% popusta.

PROGLAŠENJE I KONCERT NAGRAĐENIH NA 44. TRIBINI DARKO LUKIĆ

Mladi u Lisinskom

Hrvatsko društvo glazbenih umjetnika i Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog s ponosom
Vam predstavljaju ovogodišnje pobjednike 44. Tribine Darko Lukić.

Zita Varga, violončelo
Nadia Varga Modrić, klavir
Nagrada Darko Lukić i
Nagrada Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog

Ivan Horvatić, klavir
Diploma Darko Lukić

Andrea Jelavić, flauta
Nagrada Hrvatskog društva skladatelja za najbolju izvedbu skladbe domaćeg autora

Iako je prvi koncert ovoga ciklusa bio davne 1967., oni se od 1992. odrĹžavaju u Maloj dvorani Lisinski. O vaĹžnosti ciklusa za hrvatsku glazbenu kulturu dovoljno govore međunarodno priznata imena njezinih laureata među kojima su Ivanka Boljkovac, Goran Merčep, Saša Nestorović, Ratko Vojtek, Ante Milić, Radovan Cavallin, Jadranka Gašparović, Romana Matanovac, Nikola Fabijanić, Monika Leskovar, Radovan Vlatković, Ana Vidović, Ivana Bilić, Lidija Horvat, Ante Knešaurek, Pavao Mašić i mnogi drugi. Svake sezone nastupe mladih glazbenika prati pomno sastavljen Ĺžiri kojeg su ove godine činili: Prerad Detiček (predsjednik Hrvatskog društva glazbenih umjetnika), Višnja PoĹžgaj, Goran Bakrač, Josip TonĹžetić, Zlatko Foglar, Marko RuĹždjak (predstavnik Hrvatskog društva skladatelja), Ana BoltuĹžić (predstavnica  Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog) i Emin Armano kao predsjednik Ĺžirija.

Zita Varga (Čakovec, 1989.) počela je učiti violončelo sa šest godina u Glazbenoj školi u VaraĹždinu u razredu Darija Milkovića, a nastavila na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u razredu Valtera Dešpalja. Laureat je brojnih međunarodnih natjecanja kao što su Međunarodno radijsko natjecanje za mlade glazbenike Concertino Praga, Međunarodno violončelističko natjecanje David Popper u Budimpešti, Violončelističko natjecanje u austrijskom Liezenu, Međunarodno violončelističko natjecanje Alpe-Adria u talijanskoj Goriziji te Hrvatsko drĹžavno natjecanje učenika i studenata glazbe i plesa u Rijeci. Veliki uspjeh postigla je 2. nagradom na Međunarodnom natjecanju Johannes Brahms odrĹžanom u austrijskom u Pörtschachu 2007. Iste godine na tom je natjecanju osvojila i posebnu nagradu - recital na festivalu Sommets Musicaux de Gstaad u Ĺ˝enevi. Zita Varga solistički je nastupala uz Sjevernočešku filharmoniju, Zagrebačku filharmoniju, Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije, Zagrebačke soliste, VaraĹždinski komorni orkestar i Hrvatski komorni orkestar. OdrĹžala je mnoge koncerte diljem Hrvatske i inozemstva (Austrija, Švicarska, Slovenija, Češka, Italija, Njemačka, Francuska, Danska, Nizozemska i Rusija). Dvaput je predstavljala Hrvatsku na koncertima u Moskvi u sklopu Međunarodnog dobrotvornog fonda Vladimira Spivakova. Na međunarodnom festivalu Holland Music Sessions 2008. godine bila je jedna od izabranih mladih glazbenika koji su se javnosti predstavljali nizom koncerata pod nazivom New Masters on Tour u prestiĹžnim centrima europskim centrima kao što su Dr. Anton Philipszaal u Den Haagu, amsterdamski Concertgebouw i drugi. Godine 2006. predstavljala je Hrvatsku na Eurovizijskom natjecanju u Beču. Dobitnica je Top stipendije 2007. godine i stipendistica je i fondacije Musik und Jugend. Pohađala je brojne seminare i radila s mnogim afirmiranim violončelistima poput Ralpha Kirshbauma, Fransa Helmersona, Heinricha Schiffa, Annera Bylsme, Michaela Flaksmana, Dmitrija Ferschtmana i Gerharda Mantela. Kao članica ansambla Cellomania nastupila je na Međunarodnom violončelističkom festivalu Amsterdamse Cello Biënnale 2008. Iste je godine primila Rektorovu nagradu i diplomirala na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u razredu Valtera Dešpalja. Studij je nastavila u razredu Reinharda Latzka na Sveučilištu za glazbu i dramske umjetnosti u Beču.

Ivan Horvatić (Zagreb, 1988.) diplomirao je klavir na Muzičkoj akademiji u Zagrebu 2008. u razredu Karl-Heinza Kämmerlinga i Đorđa Stanettija. Usavršavao se na seminarima brojnih klavirskih pedagoga kao što su Manana Kandelaki (Gruzija), Eugen Indjić (Francuska), Carola Grindea (Velika Britanija), Roger Muraro (Francuska), Karl-Heinz Kämmerling (Njemačka) i drugi. Godine 2003. pohađao je Ljetnu glazbenu akademiju u Kijevu (Ukrajina) gdje je klavir usavršavao kod Valerija Kozlovog i Vadima Rudenka, solfeggio kod Olene Švecove, a komornu glazbu kod Viktora Abramiana. Tijekom studija osvojio je prve nagrade na DrĹžavnom natjecanju komorne glazbe u Opatiji 2006. i na Regionalnom natjecanju u VaraĹždinu 2007. godine. Iste godine bio je apsolutni dobitnik prve nagrade na DrĹžavnom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa u Dubrovniku 2007. i treće nagrade na Međunarodnom natjecanju za mlade pijaniste EPTA u Osijeku. Solistički je nastupio uz Kijevsku filharmoniju i Simfonijski orkestar Muzičke akademije u Zagrebu, a surađivao je i sa Simfonijskim orkestrom i Zborom Hrvatske radiotelevizije. Snimao je za Hrvatski radio i televiziju te za njemačku televizijsku postaju ARD. Redovito je nastupao u vrlo uspješnom ciklusu koncerata studenata Muzičke akademije Virtuoso diljem Hrvatske. Od 2009. godine na specijalističkom je magisteriju iz klavira na Visokoj školi za umjetnost u Zürichu u razredu Karl-Andreasa Kollyja. U rujnu te godine sudjelovao je na majstorskom seminaru profesora Kollyja u St. Moritzu i odrĹžao dva koncerta koje je Engadiner Post opisao kao „vrhunce pijanističkog umijeća“. Niz koncerata posvećenih Frédéricu Chopinu odrĹžao je ove godine u Bernu i Zürichu, a kao solist je nastupao u Winterthuru i vrtnoj dvorani Ville Boveri u švicarskom Badenu. S kolegama s Odsjeka za pop i jazz glazbu snimio je dvije studijske snimke. U listopadu ove godine kao solist i komorni glazbenik sudjelovao je na projektu suvremene glazbe Melodie trotzdem i surađivao s češkim skladateljem Martinom Smolkom čija su se djela izvodila u sklopu navedenog projekta. obitnik je Top stipendije za 2006., jednokratnu donaciju fondacije Nicati-de Luze iz Lausanne primio je 2009., a prošle godine dodjeljena mu je stipendija Zaklade Adris.

Andrea Jelavić (Split, 1986.) počela je svirati flautu sa šest godina na Glazbenoj školi Josipa Hatzea u Splitu u razredu SnjeĹžane Bosotine. Nakon završene Srednje glazbene škole i Klasične gimnazije diplomirala je flautu na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u razredu Marine Novak. Studij nastavlja u Francuskoj gdje upisuje umjetničko usavršavanje na Ecole de musique agréée u Metzu u razredu Gaspara Hoyosa, gdje kao iznimno uspješna studentica osvaja nagradu Premier grand prix. Paralelno završava i studij francuskog jezika na Ecole des Mines u Nancyu. Već na drugoj godini studija odrĹžava solistički koncert u splitskom HNK-u. Posljednje četiri godine nastupa na Splitskim glazbenim večerima kao solistica ili članica različitih komornih sastava (duo flauta, kvartet flauta, duo flauta i kontrabas, trio flauta, violina i violončelo te kvartet sačinjen od dvije flaute, viole i violončela). Sudjelovala je na Međunarodnom flautističkom natjecanju Friedrich Kuhlau u Njemačkoj i na Međunarodnom flautističkom festivalu Flute Meetings u Grčkoj. Nastupala je diljem Hrvatske te u Sloveniji, Austriji i Francuskoj. Do sada je osvojila brojne nagrade na natjecanjima u Hrvatskoj i surađivala je s Hrvatskim komornim orkestrom. Usavršavala se kod svjetski poznatih glazbenika i pedagoga kao što su Gaspar Hoyos, Pierre-Yves Artaud, Hans-Georg Schmeisser, Jan Ostry, Furugh Karimi, Felix Renggli i drugi.

Program:
BoĹžidar Kunc: Soliloquy za flautu solo, op. 61
Blagoje Bersa: Po načinu starih Airs de balet za klavir
Ivo Josipović: Jubilus za klavir
Boris Papandopulo: Rapsodija concertante za violončelo i klavir